پایتان را از گلیمتان درازتر کنید ، لطفا ! (۱)

این روزها وب مسترها اوضاع به سامانی ندارند. منظور از این وب مسترها قشر خاصی از جمعیت سایت داران ایران نیست بله اکثر وب مسترهای ایرانی چه آن سایتهای پربازدید رده اولی چه سایتهای کم بازدید که با درآمد بخور و نمیر قصد ادامه راه دارند. اینکه اوضاع خوبی ندارند نیز دلیلش کاملا واضح است .

با پیدایش نرم افزارهای تلفن همراه مخصوصا اندروید وب مسترهای ایرانی دچار چالش های جدی شدند که با پیایش تلگرام این چالش به یک گردنه تاثیر گذار برای وبمسترهای ایرانی تبدیل شد. با به وجودآمدن کانال ها و گروههای تلگرامی کاربران و مخاطبان سایتها دیگر برای خواندن و یا دیدن جدیدترین اخبار و تصاویر بازیگران ، ورزشکاران و …در گوگل سرچ نمی کنند. مردم دیگر برای گذران وقت در سایتها پرسه نمی زنند و به راحتی هر آنچه که دلشان بخواهد را در تلگرام در اختیار دارند.

بسیاری از سایتهای ایرانی به مطالب تفریحی و سرگرمی و…. می پردازند و عدم وجود مخاطب به اندازه قبل باعث شده که درآمد سایتها نیز به مقدار قابل توجهی کاهش یابد. این کاهش درآمد وب مسترها را دچار مشکلات فراوانی کرده است که البه مزایایی یا توفقیقی اجباری نیز نصیب آنها نموده است چرا که وب مسترانی که روزهایی هر کاری دلشان میخواست میکردند و به طور مثال ۴ پاپ آپ در سایت خود قرار میدادند و به کاربر اهمیتی نمی دادند حالا کمبود درآمد این نوع تبلیغات در بسیاری از سایتها باعث شده برای جذب کاربر و هر چه بیشتر ماندن وی در سایت ، از خیر این تبلیغات بگذرند و رو به تبلیغات مدرن تر و قابل تحمل تر مانند تبلیغات بنری بیاورند.

2

وب مستران ایرانی که در حال یک گذر اساسی از وب سنتی به وب نوین هستند در بعضی مواقع این تغییرات را پذیرفته اند و در بسیاری از مواقع هنوز مقاومت می کنند. البته این نوع مقاومت در کشور ما دلایلی قابل توجه نیز دارد چرا که با یک دستور خاص برای بسته شدن تلگرام در ایران همه چیز به روال سابق باز میگردد ولی با توجه به رویکرد تلگرام در همکاری و همچنین رویه مسئولین داخلی این امکان بسیار پایین می باشد.

چیزی که این روزها بیشتر در وب ایران مشاهده می شود این است که وب محتوای زرد و تفریحی به یک وب خدمات گرا و محتوای خوب تبدیل شده است. پیدایش سایتهایی با محتوای مفید و غیر زرد ، سایتهای خدماتی در زمینه های مختلف نوید این موضوع را میدهد که وب ایران در حال یک تغییر به سمت تجاری شدن اینترنت در ایران می باشد. اگر وب مستر ایرانی بداند و بتواند این تغییرات را در خود و سایتش و نوع نگاهش ایجاد کند با این تغییرات همراه شده و از مزایایش استفاده خواهد کرد و اگر مقاومت کند در یک بازی قمارگونه می تواند آینده اینترنتی خود را در ملعبه خطرناک قرار دهد.

در مقالات بعدی به راههای دیگری برای دراز تر کردن پا از گلیم اشاره می کنیم ! فعلا فکر کنید و اندازه گلیم دور و برتان را تشخیص دهید و ببینید باید چه تکانی بخورید . قرار نیست فعلا و به همین زودی و همین فردا اتفاقی بیفتد. غرض تلنگری بود که امیدواریم اتفاق بیفتد.