آیا سئو کلاهبرداری است؟

یکی از تفکرات در زمینه سئو این است که سئو قرار است معجزه کند ! یا از طرف دیگر کاربر فکر می کند سئو کلاهبرداری است و صرفا تولید محتوا به هر شکلی می تواند منجر به جذب بازدید از گوگل شود.

البته تفکر اول از آنجایی نشات میگیرد که بعضی از متخصصین ( به اصطلاح البته ) وقتی میخواهند مشتری جذب کنند ، چنان از مزایای سئو صحبت می کنند که گویی مشتری اگر مثلا ۱۰۰ هزار تومان پرداخت کند ، دیگر نیازی نیست کاری کند و بنشیند در محل کار و حسابهای میلیونی بانکش را چک کند و از زندگی لذت ببرد ! خیر اینطور نیست سئو قرار نیست معجزه کند که مسئولیت شما را کمتر کند . بالعکس اگر یک چیز بخواهد مسئولیت و کار شما را افزایش دهد همین موضوع بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو می باشد.

تفکر دیگر این است که سئو به کل یک کلاهبرداری بیش نیست ! این هم از آن تفکرات عجیب و غریبی است که بعضی از وب مسترها دارند. آنها معتقدند که اگر مطلب بنویسند و به هر شکلی که میخواهند منتشر کنند ، گوگل انها را پیدا می کند و فوج فوج بازدید کننده برای سایت وی می فرستد.  آنها معتقد هستند که چه سئو کاری روی سایتشان کار بکند یا نکند ، بعد از مدتی نتایج حاصل می شود و آنهایی که به دنبال متخصصین سئو می روند ، صرفا یک روند عادی را پولکی طی می کنند !

این تفکر بدیهی است که اشتباه می باشد چرا که گوگل آنقدرها باهوش نیست که شما هر جا که باشید را پیدا کرده و بدون حساب و کتاب به مخاطبینش معرفی کند. گوگل با طیف وسیعی از سایتهایی روبروست که مطالبی مانند مطالب شما منتشر می کنند. اگر بنا باشد که بدون قانون آنها در نتایج حاصل شوند ، گوگل بالاخره اینها را به چه شکلی بچیند؟ اگر تعداد از تعداد لینکهای یک صفحه گوگل بیشتر بود چه کار کند؟

به هر ترتیب این طرز تفرک اشتباه می باشد. البته اغلب کسانی که به موضوع کلاهبردار بودن سئو کاران اعتقاد دارند یک مشکل مشترکی دارند که این می باشد ؛ آنها میخواهند بدون تلاش به موفقیت برسند که نمی شود !